Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija “World Population Prospects 2024”.
Crna Gora će 2100. godine imati 328.000 stanovnika, navodi se u ovoj studiji.
U toj studiji piše i da je Crna Gora 1995. godine imala 631.000 stanovnika, 2024. – 639.000, te da će 2054. imati 518.000.
Tako će Severna Makedonija za 75 godina imati 868 hiljada stanovnika, dok danas u ovoj zemlji živi 1,8 miliona ljudi.
Bosna i Hercegovina bi do 2100. godine mogla da izgubi polovinu stanovništva.
Prema ovoj studiji, države bivše SFRJ imaće 2100. godine nešto manje od 11,2 miliona stanovnika, dok ih je 2024. godine bilo 20,1 milion.

U studiji se navodi da se očekuje da će se nastaviti porast broja svjetskog stanovništva u narednih 50 ili 60 godina, a da će se vrhunac dostići sredinom 2080-ih kada će u svijetu biti 10,3 milijardi ljudi.
Nakon vrhunca, predviđa se da će globalna populacija početi postepeno da opada, na 10,2 milijarde ljudi do kraja ovog vijeka.
Navodi se da je procijenjena vjerovatnoća da će svjetska populacija dostići vrhunac u ovom vijeku veoma visoka – 80 odsto.
“Ovo predstavlja veliku promjenu u poređenju sa projekcijama koje su objavile Ujedinjene nacije 2013. godine, kada je procijenjena vjerovatnoća da će globalni porast stanovništva završiti tokom 21. vijeka bila oko 30 posto”, piše u izvještaju.
Očekuje se da će veličina svjetske populacije 2100. godine biti šest procenata manja – ili oko 700 miliona ljudi manje, nego što se očekivalo prije jedne decenije.







