Ministar rada, mirovinskoga sastava, porodične i socijalne politike mladih Hrvatske Marin Piletić poručio je danas da eventualni štrajk koji najavljuju tri obrazovna sindikata neće biti plaćen, ocenivši da postupku mirenja ti sindikati nisu pristupili u dobroj veri.
Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH) i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja najavljuju da će od 17. do 21. marta održati jednodnevni štrajk, a tačan datum štrajka biće objavljen dva dana pre njegova početka.
“Vlada smatra da njihova reakcija nije opravdana i zbog toga šalje jasnu poruku – štrajk u ovom konkretnom slučaju neće biti plaćen”, poručio je tim povodom Piletić u izjavi nakon stranaka vladajuće većine u Banskim dvorima.
Postupak mirenja nije bio uspješan
Podsetio je na sve što je vlada učinila u povećanju plata kroz osnovicu te koeficijente te se osvrnuo na uslove koje su sindikati postavili u postupku mirenja, navodeći da su od njih dobili pet zahteva te napomenu da će odustati od štrajka ako vlada prihvati tri od pet.
Sindikati, naime, štrajk najavljuju nakon neuspelog postupka mirenja u kojem su vladi izneli pet zahteva, tri vezana uz poboljšanje materijalnog statusa te dva povezana s nematerijalnim traženjima. Prvi zahtev je povećanje osnovice od 10 posto, drugi redefiniranje koeficijenata kroz Uredbu o koeficijentima, a trećim traže privremeni dodatak dok se ne uredi sastav koeficijenata.
Četvrti je zahtev izuzimanje sastava nauke i obrazovanja od ocenjivanja definisanim po Zakonu o platama i Uredbi o ocenjivanju, a peti odgoda uvođenja reforme strukovnog obrazovanja i sistematizacija pojedinih radnih mesta kroz nove pravilnike.
“Vlada ne pristaje na ucene”
“Na ovaj način, kako su oni to postavili, mi smatramo da to nije bilo mirenje u dobroj veri. Govoriti o koeficijentima tako da se to uslovljava, to niti je zakonski, niti vlada na takvu vrstu ucena pristaje. Mi ćemo radom Veća za praćenje sustava plata u državnoj javnoj službi te zahteve da se analizira i onda naravno većinom glasova koriguje ako se pokaže da neki od koeficijenta nije dobro nominovan u uredbi”, rekao je Piletić.
Istakao je da su na sastanku parlamentarne većine detaljno obrazložili koliko su plate rasle u poslednjih nekoliko godina (osnovica 48 posto i 37 posto povećanje kroz koeficijente) te utvrdio kako vlada smatra da nema potrebe za štrajkom u nedelji kada se održavaju nacionalni ispiti.
“Nema mesta za štrajk u ovom trenutku”
“Uz podršku parlamentarne većine, vlada će doneti odluku da se ovaj najavljeni štrajk ne plati”, rekao je te dodao da svi zahtevi, izuzev povećanja osnovice, nisu legalan razlog za štrajk.
“Želimo da pošaljemo jasnu poruku čelnicima ovih triju sindikata da nema mesta za štrajk u ovom trenutku, kada je vlada osigurala u svom proračunu više od 2.5 milijarde evra za povećanje plata svih zaposlenih u državnim i javnim službama. Odnosno, ako oni organizuju i sprovedu štrajk taj isti štrajk svima onih koji će u njemu učestvovati neće biti plaćen”, poručio je ministar.
(Index.hr)







