Gost nove epizode VAR podkasta bio je najbolji slovenački fudbaler svih vremena, 77-godišnji rane Oblak koji je iza kulisa otkrio mnoge priče iz karijere.
Ljubljančanin, koji je poslednjih godina udomaćio u Primorskom, nastupao je za Olimpiju (1965-73), Hajduk (73- 75), Šalke (75-77) i Bajern (77-80), a u reprezentaciji Jugoslavije igrao je od 1970. do 1977. godine.
Postoji jedan članak iz novina, datira iz 1974. i u njemu piše: “Prema svima, prema ocenama, Brane Oblak iz Ljubljane bio je najbolji igrač uvodne utakmice Svetskog prvenstva u Nemačkoj između Jugoslavije i Brazila.“
Ove godine se navršava 50 godina od čuvenog Svetskog prvenstva u Nemačkoj, gde je Oblak takođe skrenuo pažnju na sebe, kasnije rangiran u idealnih 11 na turniru.

„Čak je i Tito došao na pomenuti prvi meč u Frankfurt, takođe smo mu se predstavili dan ranije. Odigrali smo nekoliko dobrih mečeva na Svetskom prvenstvu, posebno protiv Brazila (0:0). Pogodio sam i stativu, dobro pamtim akciju, šteta. Okliznuli smo protiv Poljske, inače bismo igrali u polufinalu, ali smo tako završili na sedmom mestu“, priseća se Oblak, zvezda splitskog Hajduka tokom Svetskog prvenstva.
Oblak je briljirao, iako je imao veliku konkurenciju na svojoj poziciji u to doba.
„Dragan Džajić je tada bio pesma za sve nas. On je igrao na levom krilu, a ja sam igrao na levoj strani, ali nije mnogo sarađivao sa mnom. U jednoj od akcija na meču protiv Zaira desilo se da je fauliran, dobili smo slobodan udarac. Kada se spremao za nastup, ukrao sam mu loptu, osetio udarac i postigao prelep gol na raskrsnici stative i prečke. Potpuno je poludeo, nismo razgovarali oko 15 godina. Posle deset godina došao je u Ljubljanu, našli smo se u gostionici Brinje i bio je hladan prema meni, kao da smo se potukli. Uvređen je i posle deset godina“, priseća se Oblak.
Zanimljiv je bio transfer u Šalke (1975-77), pošto fudbaleri nisu smeli da napuste Jugoslaviju pre 28. godine.
„Klub je čekao da odslužim vojni rok u Beogradu. Tito nikome nije dozvolio da ode ranije. Stane Dolanc je tada ubedio Tita da me pusti, rekavši da sam ionako jedini Slovenac u reprezentaciji i da treba da izađem da i mi imamo nekog napolju. Propustio sam prve tri utakmice u novoj sezoni Bundeslige, a do četvrte došao odmah po dolasku u Gelzenkirhen. Došao sam u vojničkim čizmama, čudno su me gledali. Ali nakon početnih problema brzo sam shvatio i bio među najboljima. Šteta što na kraju nismo uspeli – osvojili smo isti broj bodova kao Borusija Menhengladbah, ali imali lošiju gol-razliku. Oba puta smo pobedili Bajern“, prisetio se Oblak.







