Danas nam je nezamislivo da prođe jedan dan bez interneta, pametnog telefona ili daljinskog upravljača.
Djeca nas gledaju kao čudake kad im pričamo da smo nekad ustajali da promijenimo kanal, ili da smo sate provodili napolju bez GPS-a i Wi-Fi signala.
Ali mi znamo istinu:
Živjelo se sporije, ali zdravije. Siromašnije, ali sretnije.
Bez interneta, ali s komšijama
Kad se neko razboli, nije se pisalo po forumima i grupama, već su žene išle jedna kod druge s peškirom i domaćim čajem.
Savjeti su se dobijali od nane, a ne sa YouTube-a.
Za vijesti? Imali smo Dnevnik i pola mesta koje sve zna prije televizije.
Bez mobitela, ali smo se dogovarali i poštovali vrijeme
Ako kažeš da ćeš doći u 4, dođeš u 4. Nema poruka “kasnim 20 minuta”. Ako nisi došao, zna se: nešto se ozbiljno desilo.
Kad zazvoni telefon iz hodnika svi u kući umuknu, jer to nije bilo svaki čas. I nije bilo “ko me zvao”, nego uzmeš, javiš se i pričaš.
Bez klime, ali znali smo gdje je debeli hlad
Kad je vruće, nisu se palili uređaji već se išlo kod babe pod orah, ili se razvlačio ćilim na pločnik ispred kuće.
Domaći sok od zove i hladna česma su bili bolji od svake klime, a i zdraviji.
Bez tableta i igrica, ali s pravim igračkama i pravim drugarima
Umjesto Candy Crush-a, mi smo imali lastiš, klikere, žmire, školice. Igrali smo dok se ne smrkne.
Bez ekrana, bez punjača, samo ti, drugovi i mrlje od trave po koljenima.
Bez Google-a, ali sa zdravom glavom i još zdravijim rukama
Znalo se: ako nešto ne znaš, pitaš starijeg. Ako nešto ne radi, popraviš, a ne baciš.
Tata popravi fen, mama zašije čarapu, djeca nauče kako se radi.
Danas? Ako nešto stane –”zovi servis”.
Šta smo naučili iz svega toga?
Nismo mi nostalgični zato što smo stari.
Nego zato što znamo šta znači pravi kontakt, pravo prijateljstvo i stvaran život, a ne lajkovan, filterisan i zakazan na Zoom.
Možda nemamo 100 aplikacija, ali imamo priče koje vrijede više od svakog megabajta.
Zato kad sljedeći put nestane internet ili “padne mreža” ne paničite. Sjetite se,
mi smo već preživjeli jedno cijelo djetinjstvo bez toga.
I znate li šta je istina? Bilo je divno.







