Radnici pod upravom lokalnih albanskih vlasti u Severnoj Mitrovici uklonili su danas ćiriličnu tablu sa natpisom “Кosovska Mitrovica, dobro došli” koja se nalazila blizu kapije “Trepče”, na ulazu iz pravca Zvečana. Nedaleko od tog mesta već stoji nova tabla sa istom porukom – ali na albanskom, engleskom i srpskom latinicom, pri čemu je srpski tekst najmanje vidljiv. Uklanjanje je obezbeđivala kosovska policija.
Ova tabla bila je jedna od poslednjih ćiriličnih oznaka na putevima severnog dela Kosova. Već ranije, prošle godine, zamenjene su slične table u Zvečanu i Leposaviću – nove su postavljene na albanskom i latinici, često sa grbom takozvane države Kosovo. Srpski natpisi, kada ih ima, ispisani su neupadljivo malim fontom.
Proces uklanjanja ćirilice traje već neko vreme. Prve table su skinute još prošlog marta, a promenjeni su i putokazi ka mestima kao što su Raška i Banjska. Imena mesta često su zamenjena albanskim verzijama, poput “Elez Han” umesto Đeneral Janković.
Građani sa severa Kosova kažu da su sve srpske institucije gotovo potpuno ukinute, izuzev škola i bolnica. Ističu da se osećaju kao da se briše svaki trag srpskog prisustva – od tabli i bilborda do zastava i javnih natpisa.
“Tabla po tabla, brišu nas. Više ne znamo šta je sledeće – prvo su nam uzeli institucije, sad i znakove koji nas podsećaju da smo ovde živeli”, rekao je jedan meštanin Severne Mitrovice, koji je želeo da ostane anoniman.
Slična osećanja deli i stanovnik Leposavića: “Svaki novi natpis na albanskom, svaka uklonjena ćirilična tabla, kao da nas neko polako briše iz sopstvene zemlje.”







