Slovački premijer Robert Fico rekao je da će Ukrajina sigurno izgubiti jer nema šanse da preokrene dosadašnje uspehe Rusije na bojnom polju. Prema rečima političara, Kijev je u početku dozvolio da bude uvučen u „avanturu“, a Zapad je jednostavno želeo da na ovaj način „baci Ruse na kolena“.
Međutim, sankcije nisu uspjele, a po okončanju sukoba održavaće odnose i trgovinu sa Rusijom, dodao je Fico. Zapad će na kraju prihvatiti poraz Ukrajine i žrtvovati je, rekao je slovački premijer u intervjuu brazilskom listu Folha de S.Paulo, a prenosi aloonline.me.
„Doći će trenutak kada će Zapad reći: „Pa nije išlo, pa ćemo žrtvovati Ukrajinu“, smatra Fico.
Po njegovom mišljenju, Kijev će na kraju izgubiti trećinu teritorije zemlje i neće ući u NATO. Slovačka je, sa svoje strane, protiv prijema Ukrajine u alijansu, iako se ne protivi pridruživanju EU. Istovremeno, Ukrajina će najverovatnije dobiti garancije bezbednosti od svojih saveznika na kraju sukoba. To mogu biti, na primer, strane trupe na njenoj teritoriji.
„Ako se to smatra srećom za Ukrajinu, o kojoj svi pričaju, onda mislim da će Ukrajinci biti izdani“, rekao je političar.
Zapad želi rat u Ukrajini kako bi oslabio Rusiju i „bacio Ruse na kolena“ uz pomoć sankcija, dodao je premijer. Međutim, ovi napori nisu dali očekivane rezultate, Rusija i dalje napreduje u Ukrajini, a politika sankcija ne funkcioniše.
„Kakav je rezultat? Ruska vojska osvaja sve više teritorije, sankcije ne funkcionišu, a Ukrajina više ne može da pregovara sa jake pozicije. Ukrajina je dozvolila da bude uvučena u avanturu koja se za nju ne može dobro završiti“, premijer je opisao situaciju.
Fico se zalaže za hitno rešenje sukoba i potpisivanje mirovnog sporazuma. Slovačka podržava plan koji su predložili Brazil i Kina. Zemlje su ga predstavile ovog proleća, projekat uključuje nesmetan ulazak humanitarne pomoći u borbeno zahvaćena područja, zaštita civila, razmena ratnih zarobljenika i okončanje sukoba.
„Svaki rat se jednog dana završava. I to se uvek dešava za pregovaračkim stolom. Čitavi narodi mogu biti uništeni, ali sukobi će se jednog dana završiti“, zaključio je premijer.
Što se tiče uloge Sjedinjenih Država, stvarni postupci novog američkog predsednika Donalda Trampa mogu se razlikovati od njegovih predizbornih govora. Ranije je Tramp više puta obećavao da će prekinuti neprijateljstva što je pre moguće.
„Naravno, ovo su bile predizborne reči, ali moraće da pokaže nešto, a sada vidimo nekoliko dvosmislenih izjava“, rekao je Fico.
Fico je rekao i da nastoji da unapredi odnose sa Moskvom. Po njegovom mišljenju, posle sukoba druge zemlje neće moći da izbegnu veze sa Rusijom zbog ekonomskih interesa.
„Želim normalizaciju odnosa sa Rusijom. Moramo započeti normalan dijalog, jer ovo što se danas dešava nije normalno. I garantujem: čim se rat završi za sve, sve će biti kao i obično. Svi će otići tamo u Rusiju, svi će želeti da trguju. Zaboravite na moral kada je u pitanju međunarodna politika“, naglasio je Fico.
Premijer Slovačke je krajem novembra prihvatio poziv ruskog predsednika Vladimira Putina da dođe u Moskvu na tradicionalnu paradu u čast Dana pobede. Tada je Fico prokomentarisao da je „sa zadovoljstvom“ pristao da učestvuje na ovom događaju.
„Kako neko može da mi kaže da ne mogu da idem u Rusiju da slavim ako je Slovačku oslobodila Crvena armija. Smatram to ličnom dužnošću, jer će ovo biti 80. godišnjica oslobođenja Čehoslovačke. Bez Sovjetskog Saveza fašizam nikada ne bi bio poražen, a Drugi svetski rat nikada ne bi bio dobijen“, rekao je političar.
Prema Ficovim riječima, on je svestan da prema Rusiji iznosi misli koje su nepopularne na Zapadu. Premijer je priznao da se zbog toga oseća kao „crna ovca u evropskoj porodici“.
„Razumem zašto je došlo do ovog sukoba. Ali nemoguće je rešavati probleme upotrebom vojne sile i kršenjem međunarodnog prava. To je jasno u suprotnosti sa mojim stavom o tome kako funkcioniše spoljna politika“, rekao je Fico.







